Աշխատանքային իրավունք
Հայաստանում աշխատանքային իրավունքի մեջ զարգացման շրջադարձային պահը եղել է 2005թ., երբ ուժի մեջ է մտել ՀՀ աշխատանքային օրենսգիրքը` փոխարինելով Խորհրդային Միության ժամանակների հնացած աշխատանքային օրենսգրքին: Գործող օրենսգրքի ընդունումից հետո դրանում կատարվել են բազմաթիվ փոփոխություններ և լրացումներ, իսկ Ազգային ժողովի կողմից 2023թ. մայիսի 3-ին ընդունված ՀՀ օրենքով ՀՀ Աշխատանքային օրենսգրքի 266 հոդվածներից 122-ը փոփոխության ենթարկվեցին:
Մեր իրավաբանները մշտապես հետևում են այդ փոփոխություններին, որպեսզի ժամանակին և ճշգրիտ խորհրդատվություն տրամադրեն թե՛ գործատու հանդիսացող հաճախորդներին, թե ՛աշխատող հանդիսացող հաճախորդներին:
Աշխատանքային իրավունքի ոլորտում մեր կողմից մատուցվող ծառայություններն են`
• խորհրդատվություն աշխատանքային օրենսդրության վերաբերյալ,
• աշխատանքային պայմանագրերի, գործատուի անհատական և ներքին իրավական ակտերի (հրամաններ, ներքին կարգապահական կանոններ, կանոնակարգեր), աշխատանքային հարաբերություններին վերաբերող ցանկացած այլ փաստաթղթերի պատրաստում և ուսումնասիրություն,
• ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի և ոլորտը կարգավորող այլ իրավական ակտերի վերաբերյալ վերլուծությունների՝ իրավական կարծիքների և տեղեկանքների տրամադրում,
• աշխատանքի թույլտվություն ստանալու հարցում իրավաբանական աջակցություն,
• խորհրդատվություն աշխատուժի կրճատմանը վերաբերող հարցերի շուրջ,
• աշխատանքային հարաբերությունների իրավական համալիր վերստուգում (legal due diligence),
• աշխատանքային վեճերի հետ կապված բանակցությունների վարում, գործատուի կամ աշխատողի իրավունքների և օրինական շահերի դատական ներկայացուցչություն:

A key turning point in Armenian labor law was in 2005 when the RA Labor Code came into force, replacing the outdated Soviet Union-era labor code. Since the adoption of the current code, numerous amendments and additions have been made to it, and under the Law of the Republic of Armenia adopted by the National Assembly on May 3, 2023, 122 out of the 266 articles of the Labor Code of the Republic of Armenia were subject to amendments.
Our lawyers constantly monitor these amendments to provide timely and accurate consulting to both employer clients and employee clients.
Our services in labor law include:
• Consultation on labor legislation,
• Preparation of employment contracts, employer’s individual and internal legal acts (orders, internal disciplinary rules, regulations), and any other documents related to employment relationships,
• Legal opinions and summaries on the RA Labor Code and other legal acts, regulating the sphere,
• Legal support in obtaining work permits,
• Consultation on workforce reduction matters,
• Legal due diligence on labor relations,
• Conducting negotiations related to labor disputes, representing the rights and legal interests of employers or employees in court.