Աշխատանքային իրավունք
Հայաստանում աշխատանքային իրավունքի մեջ զարգացման շրջադարձային պահը եղել է 2005թ., երբ ուժի մեջ է մտել ՀՀ աշխատանքային օրենսգիրքը` փոխարինելով Խորհրդային Միության ժամանակների հնացած աշխատանքային օրենսգրքին: Գործող օրենսգրքի ընդունումից հետո դրանում կատարվել են բազմաթիվ փոփոխություններ և լրացումներ, իսկ Ազգային ժողովի կողմից 2023թ. մայիսի 3-ին ընդունված ՀՀ օրենքով ՀՀ Աշխատանքային օրենսգրքի 266 հոդվածներից 122-ը փոփոխության ենթարկվեցին:
Մեր իրավաբանները մշտապես հետևում են այդ փոփոխություններին, որպեսզի ժամանակին և ճշգրիտ խորհրդատվություն տրամադրեն թե՛ գործատու հանդիսացող հաճախորդներին, թե ՛աշխատող հանդիսացող հաճախորդներին:
Աշխատանքային իրավունքի ոլորտում մեր կողմից մատուցվող ծառայություններն են`
• խորհրդատվություն աշխատանքային օրենսդրության վերաբերյալ,
• աշխատանքային պայմանագրերի, գործատուի անհատական և ներքին իրավական ակտերի (հրամաններ, ներքին կարգապահական կանոններ, կանոնակարգեր), աշխատանքային հարաբերություններին վերաբերող ցանկացած այլ փաստաթղթերի պատրաստում և ուսումնասիրություն,
• ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի և ոլորտը կարգավորող այլ իրավական ակտերի վերաբերյալ վերլուծությունների՝ իրավական կարծիքների և տեղեկանքների տրամադրում,
• աշխատանքի թույլտվություն ստանալու հարցում իրավաբանական աջակցություն,
• խորհրդատվություն աշխատուժի կրճատմանը վերաբերող հարցերի շուրջ,
• աշխատանքային հարաբերությունների իրավական համալիր վերստուգում (legal due diligence),
• աշխատանքային վեճերի հետ կապված բանակցությունների վարում, գործատուի կամ աշխատողի իրավունքների և օրինական շահերի դատական ներկայացուցչություն:

Решающий момент в развитии трудового права Армении наступил в 2005 году, когда был принят Трудовой кодекс Республики Армения, заменивший устаревший трудовой кодекс времен Советского Союза. После принятия действующего кодекса в него были внесены многочисленные изменения и дополнения, а Законом РА, принятым Национальным собранием 3 мая 2023 года, были изменены 122 статьи из 266 статей Трудового кодекса РА.
Наши юристы постоянно следят за этими изменениями, чтобы своевременно и точно предоставлять консультации как клиентам-работодателям, так и клиентам-работникам.
Услуги в сфере трудового права включают:
Консультации по трудовому законодательству,
Составление и изучение трудовых договоров, индивидуальных и внутренних актов работодателя (приказы, внутренние дисциплинарные правила, регламенты) и других документов, касающихся трудовых отношений,
Предоставление юридических заключений и справок по Трудовому кодексу РА и другим регулирующим правовым актам,
Юридическую поддержку при получении разрешений на работу,
Консультации по вопросам сокращения рабочей силы,
Юридическую комплексную перепроверку трудовых отношений (legal due diligence),
Ведение переговоров по трудовым спорам, судебное представительство работодателей или работников по их правам и законным интересам.